Trochę historii JW - część 1.

0

"Religia, która uczy kłamstw nie może być prawdziwa" - Str 01.12.1991 s.7.


Historia JW jest interesująca nie tylko z punktu widzenia osób z zewnątrz, ale też sami JW mogą być zaskoczeni wieloma faktami. Nas w istocie zaskoczyło wiele jej elementów. Nawet pod tym względem CK JW okazało się - mówiąc delikatnie - nie do końca uczciwe. W części pierwszej zwrócimy uwagę tylko na niektóre fakty historyczne, a w pozostałych będziemy rozwijać temat.

Może zacznijmy od tzw. przepowiedni końca świata, Armagedonu i ustanowienia raju na ziemi. Może niektórzy z Was będą zaskoczeni, ale CK JW niejednokrotnie podawało daty "zakończenia systemu rzeczy". Tak - konkretne terminy i to wielokrotnie. A jakie daty miały z tym związek?

Zaczęło się od Russela i jego chronologii - a było wg niego tak:
# 1799 - zaczynają się dni ostatnie,
1874 - rozpoczęła się niewidzialna obecność Chrystusa,
# 1878 - Jezus został królem w niebie,
# 1914 - koniec świata - systemu.

Ciekawe - prawda? Jak widzicie nazwy ww. wydarzeń nie zmieniły się, ale zmieniały się daty. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista. Dlatego, że podane obok dat wydarzenia - nie spełniły się. Były to fałszywe proroctwa.

Na tym jednak nie koniec, lecz w zasadzie początek zmieniającego się "światła".
Po Russelu nastał Rutherford i on miał swoją wizję. Choć w zasadzie zaczęło się od roku 1874 to później zmienił to na:

# 1914 - rozpoczęły się dni ostatnie oraz niewidzialna obecność Jezusa. Jezus został królem w niebie,
# 1925 - koniec systemu.

Istotne dla niego daty to: 1874, 1914, 1918 i 1925, którymi żonglował w zależności od potrzeb.

Nie będziemy tutaj pisać o wszystkim, ale w znaczącym skrócie omówimy niektóre daty. I tak dla przykładu rok 1925. Tutaj Rutherford wymyślił, że w tym roku nastanie raj na ziemi i zmartwychwstanie takich osób jak Abraham, Izaak czy Jakub. Oczywiście nie spełniło się. Sędzia jednak nie zrezygnował z promowania swoich przepowiedni i postanowił między innymi wybudować dla ww. osób, które zmartwychwstaną tzw. dom Książąt - Beth Sarim. I wybudował, po czym sam tam zamieszkał. Luksusowa jak na owe czasy willa sprzedana została w roku 1947. Szczegóły: https://youtu.be/vRhnyOZc_JA


Zastanów się, dlaczego tyle osób już w roku 1925 opuściło organizację? Gdybyś teraz głosił takie rzeczy jak wyżej wspomniane, to co by się stało? Oczywiście zostałbyś wykluczony. Z drugiej strony - czy zdawałeś sobie sprawę, że wiara JW opierała się właśnie na takich ciekawostkach? A to tylko początek, bo nadal opiera się na tego typu odkryciach. To też nie koniec fałszywych przepowiedni powiązanych z konkretnymi datami. O tym jednak w kolejnych częściach.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Proszę pamiętać o wzajemnym szacunku i wyrażaniu tego odpowiednimi słowami. Nie musisz się zgadzać z naszym rozumowaniem. Komentarze są moderowane i pojawiają się z opóźnieniem. Obraźliwe lub nieodpowiednie będą usuwane.