Świadkowie Jehowy - pytania i odpowiedzi

0

Może czasem zastanawiasz się nad kwestią świadków Jehowy i krótko chciałbyś uzyskać odpowiedzi na kilka nurtujących Cię pytań? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie.

Nie znajdziesz tutaj odpowiedzi kim w ogóle są świadkowie Jehowy i tym podobne, ale raczej na te bardziej kontrowersyjne lub po prostu często zadawane. Oczywiście na blogu w zasadzie te odpowiedzi już są - tutaj jednak zawarte zostaną w telegraficznym skrócie, czyli krótko i na temat. Bez rozwodzenia się i szczegółowego opisu dlaczego tak, a nie inaczej.

Materiał w razie konieczności będzie uzupełniany.


PYTANIA i ODPOWIEDZI.

Czy świadkowie Jehowy :

1.  to amerykańska religia?

 TAK. Jej patronem i założycielem był CH.T.Russell bogaty amerykański biznesmen, który postanowił "wyprostować" nauki biblijne głoszone przez różne wyznania. Stwierdził ostatecznie, że tylko on nauczał prawdy. Niestety pomylił się na całej długości, ale jego nauki rozprzestrzeniły się niczym gangrena i przez śJ głoszone są do dnia dzisiejszego.

2. wierzą, że są wybrani przez Boga i tylko oni znają prawdę biblijną?

TAK. Wiara w to jest tak silna i zakorzeniona, że praktycznie żaden rozsądny argument nie jest w stanie przemówić im do rozumu. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale jest ich stosunkwo mało. 

3. są niebezpieczni i należy ich unikać?

TAK i NIE.
Tak - ponieważ głoszona przez nich nauka może mieć negatywny wpływ na życie i zdrowie  danej jednostki. Z pozoru mili i uczynni potrafią w 5 sekund zmienić zapatrywania na daną osobę tylko dlatego, że ma inne zdanie na określony, biblijny temat. Dodatkowo w grę wchodzi ostracyzm w stosunku do byłych śJ, czyli całkowicie odrzucenie danej osoby z życia towarzyskiego, prześladowania psychiczne i tym podobne.
Nie - bo zazwyczaj w stosunku do osób z zewnątrz nie są agresywni, raczej mili, czasem uczynnni, choć ma to swój cel. Silna presja na uporządkowanie życia osobistego przed wstąpieniem w ich szeregi też może mieć pozytywny wpływ na daną osobę.
Należy unikać ich nauczania - jako ludzi - niekoniecznie. Potrafią być całkiem sympatyczni jeśli chcą. 

4. rozbijają rodziny?

TAK i NIE.
Tak - jeżeli ktoś chce wstąpić w ich szeregi, to jest nacisk aby próbował pozyskać współmałżonka czy innych członków rodziny. Może  to doprowadzić do poważnych nieporozumień w rodzinie z rozwodem ze współmałżonkiem włącznie. Oczywiście śJ zawsze znajdują wyjaśnienie na tego typu sytuacje - wg nich winna jest zawsze strona, która nie chce zostać świadkiem lub nie akceptuje ich prawdy. Ogólnie rzecz ujmując zawsze sytuacja ma wpływ na ograniczenie kontaktów z rodziną, czy to bliską czy tą dalszą. Czasem tragiczny.
Nie - zdarza się, że członkowie rodziny razem idą w szeregi śJ - wtedy rozbicie rodziny ma charakter pośredni i dotyczy raczej tej dalszej rodziny, z którą nie mieszkają razem.

5. mają swoją Biblię?

TAK. Wbrew temu co sami twierdzą, biblia śJ jest sfałszowana i dostosowana do ich nauczania. Oczywiście jest to zrobione w taki sposób, aby nieobeznany z Biblią człowiek dał się nabrać i uwierzył, że jest to jedyny wartościowy egzemplarz . Zresztą właśnie dlatego w organizacji śJ jest nacisk aby używać wyłącznie Przekładu Nowego Świata, czyli ich własnego. Sami też wierzą, że to jedyny i prawdziwy przekład Biblii.

6. nie jedzą krwi i nie uznają transfuzji?

TAK. Wynika to z ich własnej interpretacji  Biblii.

7. mają swoją telewizję?

TAK. To telewizja propagandowa, gdzie tysiące razy powtarzane mają kłamstwa, aby usidlić i utwierdzić ich i innych jeszcze bardziej, że na pewno są po właściwej stronie i we właściwym miejscu. 

8. mają swoich przywódców, którzy mieszkają w luksusowych apartamentach?

TAK. Te apartamenty wybudowane zostały w większości przez ochotników pracujących za darmo. Mieszkają tam przywódcy śJ i mnóstwo ludzi, którzy za darmo wykonują różne prace na ich rzecz.

9. posiadają ogromne bogactwo, w tym nieruchomości i pieniądze?

TAK. Wiele z tego majątku pochodzi z dobrowolnych datków. Ogólnie jest cichy nacisk na składanie dobrowolnych datków. Ich publikacje często do tego nawiązują.

10.  to sekta?

TAK. Wszystkie lub prawie wszystkie elementarne cechy sekt zawarte są w tej organizacji.

11. są religią prawdziwą?

NIE. Nie są religią prawdziwą, bo takowa nie istnieje. Pan Jezus nigdy nie twierdził, że jakaś organizacja może przypisać sobie miano prawdziwej religii. Potępiał organizacje religijne i podkreślał, że tylko On jest "drogą, prawdą i życiem".

12. głoszą prawdę biblijną? 

NIE. Głoszą mnóstwo kłamstw, manipulują Biblią tak, aby potwierdzić,  iż mają rację, choć jej nie mają. Ktoś nie znający Słowa Bożego, może łatwo ulec ich propagandzie i pozornemu urokowi. Oczywiście w tym, o czym mówią jest trochę prawdy. Wtedy pigułkę, którą oferują nieczego nieświadomemu człowiekowi łatwiej przełknąć.

13. przestali głosić ze względu na "pandemię"?

NIE. Zrezygnowali raczej z jednej z form działalności - głoszenia od domu do domu. Choć niektórzy zapewne ograniczyli swoją działalność lub przestali działać. 

14. unikają konfrontacji z ludźmi znającymi Biblię?

TAK i NIE.
Tak - jeśli dotrze do nich, że to ktoś naucza ich, a nie oni nauczają. Nie - jeśli widzą, że ktoś się poddaje i pod ich wpływem zmienia zdanie.

15. twierdzą, że większość ludzi będzie "jak gnój na powierzchni roli"?

TAK. Uważają, że większość ludzi zginie z wyroku Bożego w tzw. armagedonie i  ich ciała będą leżeć jak "gnój na polu".

16. unikają małżeństw z innowiercami, czyli osobami spoza grona śJ?

TAK. Choć "uparte" jednostki żenią się/wychodzą za maż za osoby z zewnątrz.

 17. nie obchodzą urodzin, świąt i tym podobnych?

TAK.

18. nie piją alkoholu? 

NIE. Piją alkohol i nie zawsze z umiarem wbrew ich twierdzeniom.

19. robią notatki o osobach odwiedzanych? 

TAK. Przerzucili się jednak najczęściej z notatników papierowych na elektroniczne. 

20. ukrywają pedofilię w organizacji?

TAK. Materiały na ten temat na blogu.

21. wyrzucają z organizacji i stosują ostracyzm?

TAK. Zdarza się i to dość często. Nie wszyscy jednak stosują się do tego nakazu i kontaktują się z osobami wykluczonymi z organizacji.

22. mają płacone za pozyskanie nowego wyznawcy?

 NIE. 
Nie - nikt im nie płaci. Nawet ci z wyższych "stanowisk" nie otrzymują wynagrodzenia za pozyskanie nowego członka.

23. stosują elementy manipulacji?

TAK. Manipulacja ma charakter wysoce zaawansowany. Można by napisać niejedną książkę na ten temat.

24. wierzą, że będą żyć wiecznie w raju na ziemi?

TAK.  Na podstawie własnej, fałszywej interpretacji Biblii.

25. ograniczają kontakty towarzyskie do współwyznawców?

TAK i NIE.
Tak - są zalecenia aby nie przyjaźnić się z ludźmi z zewnątrz i większość się do nich stosuje.
Nie- jak zawsze są osoby, które się nie stosują do ogólnych wytycznych.

26. są uczciwi?

TAK i NIE.
Tak - jest nacisk na uczciwość i właściwe postępowanie.
Nie - jest wielu, którzy nie są uczciwi, bez względu na status w organizacji. Wszyscy jednak kłamią jeśli chodzi o Słowo Boże, choć nie zawsze z premedytacją.

27. dążą do połączenia z innymi religiami?

NIE. Na ten czas nie dążą do tego.

28. uznają katolickiego papieża?

NIE. Mają swoje "nieomylne" ciało kierowicze.

29. popełniają samobójstwa po wykluczeniu z organizacji?

TAK i NIE.
Tak - zdarza się, że ktoś nie wytrzymuje presji stosowanej przez członków organizacji (całkowite odrzucenie) po wykluczeniu i targa się na własne życie.
Nie - są tacy, którzy tego nie robią.

30. wielokrotnie zmieniali zdanie na tematy biblijne?

TAK. I nadal to robią. Nazywają to jaśniejszym światłem. Ładnie brzmi i pozwala ukryć kłamstwa. 

31. czy świadkowie otrzymują jakieś wynagrodzenie?

TAK. Tzw. pionierzy specjalni, misjonarze, nadzorcy obwodu i ci, którzy zostali mianowani do pełnoetatowego głoszenia otrzymują wsparcie finansowe.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Proszę pamiętać o wzajemnym szacunku i wyrażaniu tego odpowiednimi słowami. Nie musisz się zgadzać z naszym rozumowaniem. Komentarze są moderowane i pojawiają się z opóźnieniem. Obraźliwe lub nieodpowiednie będą usuwane.